Fostul președinte al PNL, Crin Antonescu, a analizat sâmbătă seara, într-o intervenție telefonică în exclusivitate la Realitatea Plus, principalele evoluții de pe scena politică, cu accent pe nominalizarea lui Siegfried Mureșan drept propunere a alianței PNL-USR-UDMR pentru funcția de premier, precum și pe decizia liberalilor de a readuce în discuție subiectul rotativei guvernamentale.
Realitatea PLUS: Domnule Crin Antonescu, explicați-ne și nouă dacă ați înțeles care a fost motivul pentru care liberalii, chiar la masa negocierilor de la Palatul Cotroceni, s-au răzgândit în privința acestei soluții privind o guvernare prin rotație, cu un guvern minoritar.
Crin Antonescu: Nu știu care sunt explicațiile lor. Eu pot să vă spun ceea ce văd și cum citesc eu, care este lectura mea în legătură cu cele întâmplate.
În primul rând, chestiunea cu rotația, că veni vorba, mie mi se pare chiar deplasată. Acordul politic inițial, coaliția care s-a format în decembrie 2024 și care, în protocolul ei, prevedea acest sistem cu rotație la nivelul primului-ministru, a încetat odată cu retragerea PSD, cu moțiunea de cenzură, cu tot acest război politic. Evident că acel acord a încetat, iar acum discutăm despre un guvern care să guverneze, în principiu, dacă va putea, până la alegerile parlamentare.
Lăsând la o parte faptul că avem deja două luni de guvern interimar, este destul de puțin credibil, atât în interiorul țării, cât și în exterior, să avem un guvern care să funcționeze doar câteva luni sau cel mult un an, încă din momentul învestirii. Dacă aveam nevoie de stabilitate, atunci trebuie să discutăm despre un guvern normal.
De ce s-au răzgândit, cum spuneți? Nu știu dacă s-au răzgândit. Ceea ce știu este că, în frunte cu domnul Ilie Bolojan, toată această falangă de tip soroșist a declanșat o ofensivă prin care se urmărește, practic, deținerea tuturor pozițiilor de putere.
România este guvernată de peste două luni fără nicio legitimitate, după un vot covârșitor la moțiunea de cenzură. În continuare, formațiunile clasate pe locurile trei, patru și cinci din clasamentul pe care l-au făcut cetățenii la ultimele alegeri nu doresc să cedeze puterea și nu acceptă o altă formulă de guvernare. Culminând cu propunerea uluitoare a domnului Siegfried Mureșan pentru funcția de prim-ministru, cred că avem imaginea clară a acestei ofensive de acaparare a întregii puteri în stat de către, repet, un grup minoritar, cu un comportament și o structură de gândire politică pe care eu, fără ezitare, le consider aproape de tip bolșevic.
Realitatea PLUS: Domnule Crin Antonescu, astăzi Lia Olguța Vasilescu a declarat că PSD ar trebui să ceară UDMR-ului să se desprindă de Ilie Bolojan, pentru că, în cazul în care ar face acest lucru, guvernul ar putea trece de Parlament. Credeți că se va întâmpla acest lucru din partea UDMR?
Crin Antonescu: Sincer, nu. UDMR este o formațiune politică serioasă. În general, a făcut, indiferent dacă ne-a plăcut sau nu, ceea ce a spus că va face.
Dacă UDMR, care a avut în general o poziție echilibrată și care, încă de la începutul acestei crize, prin vocea domnului Kelemen Hunor și a altor lideri, s-a pronunțat în favoarea unei soluții și echilibrate și viabile,- dacă s-ar aliat acum destul de brusc și destul de categoric cu tabăra domnului Bolojan, atunci acest lucru are niște explicații.
Nu le cunosc și nu vreau să speculez. Îi respect foarte mult pe acești oameni. Atunci când am avut înțelegeri politice cu ei, au fost ireproșabili, chiar singurii. Nu voi comenta eu motivele acestei schimbări. Dacă vor dori să le explice, o vor face ei. Dacă nu, nu.
Mi se pare însă evident că acolo s-a schimbat ceva și nu pot pune acest lucru decât pe seama unei construcții susținute și influențate din exterior, adică din afara României.
“Țara nu are credibilitate cu un guvern interimar”
Realitatea PLUS: Ce soluție credeți că va adopta Nicușor Dan mâine? Înțeleg că suntem contra cronometru și avem acest blocaj invocat de Nicușor Dan, care îl pune pe seama lui Ilie Bolojan. Care ar fi motivele pentru care Ilie Bolojan ar avea de câștigat din acest blocaj al negocierilor pentru viitorul guvern?
Crin Antonescu: Domnul Bolojan câștigă și câștigă de două luni de zile faptul că, deși guvernul a fost demis, rămâne la putere. Semnează în continuare el și oamenii lui contracte, destituie și numesc persoane în funcții de conducere.
Realitatea PLUS: Adică apreciați că s-ar putea adeveri scenariul potrivit căruia Ilie Bolojan va rămâne premier interimar până în toamnă?
“Susținerea lui Bolojan, cu presiuni externe”
Crin Antonescu: Doamnă, asta nu am cum să știu. Cert este că el a ocupat niște poziții de forță, repet, cu o susținere nu știu exact de unde. Probabil este o susținere coordonată, pentru că domnul Bolojan reprezintă, apără, servește niște interese importante.
Nu știu, de exemplu, interese economice germane, pentru că asta pare destul de evident. Dar nu este vorba doar despre economie, ci și despre politică.
“Mureșan nu a profesat o zi în România, propunerea sa e stranie”
În momentul în care îl propui pe domnul Siegfried Mureșan pentru funcția de prim-ministru al României, dincolo de faptul că este destul de straniu să propui un om care nu a avut nicio zi de activitate profesională sau politică în România, apar și alte întrebări.
Un om care e în regulă, e votat pe listele de europarlamentari, împreună cu PSD ul, by the way, dar e votat de cetățeni, dar e votat nu ca prim-ministru, ca reprezentant în Parlamentul European. Dar originile politice, apariția domnului Siegfried Mureșan în politică se face direct din calitatea de asistent din cabinetul unui parlamentar dintr o altă țară. Țară frumoasă, țară mare, țară prietenă, dar alta. În moment lăsând la asta la o parte. În momentul în care îl pui pe unul care s a distins chiar în cercurile bruxeleze cele mai antirepubblicane și anti-Trump prin declarații de o rară violență împotriva lui Donald Trump și administrației sale, înainte de a câștiga alegerile, după ce le a câștigat, acest om a declarat clar că un infractor dovedit a devenit președintele Statelor Unite. A comentat procesele lui Trump, a comentat faptul că dăunează democrației americane, ca și cum ar trebui să apere domnul Zgfri Murejan democrația americană. Păi, în momentul în care îl desemnezi prim-ministru, să presupunem că el ar ajunge prim-ministru, asta înseamnă că tu, Ilie Boloșan și cei care susțineți această variantă, pur și simplu suspendați, dacă nu chiar denunțați parteneriatul cu Statele Unite și sigur că e și asta o alegere, dar trebuie să fim conștienți de ceea ce face și de ce face domnul Boloșan și cu artileria sa grea.
Realitatea PLUS: Ce soluție credeți că va adopta Nicușor Dan mâine dimineață? Pe cine credeți că va desemna până la urmă?
Crin Antonescu: Nu văd foarte multe soluții. Evident, nu sunt în locul domnului Nicușor Dan. Domnul Nicușor Dan e într-o situație complicată. A desemnat, din motive electorale sau post-electorale, un premier de care nu mai scapă, pe domnul Ilie Bolojan, pe care, sincer, nu avea prea multe motive să îl desemneze pentru că în acea construcție PNL era doar a doua forță. În raport cu angajamentele din campania electorală s-a gândit să îl desemneze pe domnul Bolojan și acum nu mai știe cum să îl scoată de acolo.
Nu cred că are foarte multe soluții. Din punctul meu de vedere, singura formulă viabilă pentru a ieși din această situație, de a evita blocarea României sau intrarea României cu un guvern Siegfried Mureșean sau cu, mă rog, această formulă soroșistă din ce în ce mai agresivă a lui Ilie Boloșan, este o discuție serioasă, onestă, măcar în al 12-lea ceas între PSD și celelalte forțe politice, în primul rând AUR, care să se soldeze cu o înțelegere de guvernare, cu o înțelegere pentru un cod de investire, cu – știu și eu – orice alte formule, pentru că și din punctul de vedere al AUR, indiferent care ar fi interesele sale ca partid și nu le comentez, eu, că nu sunt nici votant, nici simpatizant, are și AUR de răspuns unei teme care e pentru toată România. Lăsăm România pe mâna acestei formule ultrasoroșiste, pe mâna formulei Bolojan Siegfied Mureșean și așa mai departe, sau totuși ca partid, important, în Parlament, al doilea partid din țară, dăm o mână de ajutor pentru a ieși din această criză? De asta eu nu înțeleg în momentul în care noi avem criza de guvern, de ce AUR începe să discute despre suspendarea președintelui, care este o altă temă și, mă rog, pentru că are totuși, în principiu, ar trebui să existe o gravă încălcare a Constituției.
“Suspendarea președintelui nu trebuie forțată. Nu e cazul”
Realitatea PLUS: Domnule Crin Antonescu, în condițiile actuale, credeți că se poate ajunge la suspendarea președintelui?
Crin Antonescu: Nu știu. Cred că această întrebare ar trebui adresată și domnului Bolojan, pentru că domnul Bolojan este obișnuit să forțeze. Eu cred că suspendarea este o chestiune care nu trebuie forțată. Suspendarea este o chestiune care trebuie să pornească de la niște încălcări ale Constituției. Nu cred că e cazul, și care sigur, după aceea are parcursul ei.
Dar, repet, în situația noastră, când fiecare zi fără un guvern cu depline puteri ne complică situația, probabil că asta ne-ar mai lipsi. Și poate că ar fi bine să ne gândim dacă s-ar ajunge la această situație, cine ar avea de câștigat? Pentru că eu n-am devenit, să știți, un partizan sau vreun, cu atât mai puțin vreun admirator al domnului președinte Nicușor Dan. Domnul președinte Nicușor Dan are destulă vină pentru că s-a ajuns în situația asta. Dar văd în acest moment că în potriva acestei ofensive, repet, de tip bolșevic a PNL, USR, Bolojan, Nicușor Dan este, cum-necum, încă o stavilă.
Realitatea PLUS: Credeți că Nicușor Dan va veni mâine cu o propunere concretă de premier?
Crin Antonescu: Este foarte greu de ghicit ce face domnul Nicușor Dan și, în niciun caz, nu sunt eu în măsură să fac (asemenea previziuni – n.r.).
Realitatea PLUS: În cât timp ar trebui să vină (desemnarea – n.r.) din perspectiva dumneavoastră?
Crin Antonescu: Păi, vorba domnului Dian Popescu într-o emisiune mai înainte, acum vreo 40-50 de zile. Dar, în fine, probabil că va veni. Și până la urmă lucrurile trebuie să încerce să avanseze, pentru că repet, altfel domnul Bolojan și asociații săi din țară și din alte părți stau bine, mersi, în continuare la guvernare (…).
“Nicușor Dan, stavilă în fața grupării soroșiste a lui Bolojan”
Realitatea PLUS: Domnule Antonescu, ați spus mai devreme că Nicușor Dan este ultimul obstacol în fața lui Ilie Bolojan. Ce ați vrut să spuneți?
Crin Antonescu: Da, exact asta am spus.
Nicușor Dan este cel care, în acest moment, încă se opune ofensivei politice duse de Ilie Bolojan și de gruparea pe care o reprezintă.
Nu mă refeream la Ilie Bolojan, ci la Nicușor Dan.
“AUR trebuie să intre la guvernare până la alegeri”
Relitatea PLUS: Cine ce are de câștigat din prelungirea acestei crize politice?
Crin Antonescu: Bolojan continuă să își rezolve treburile sau să le rezolve treburile altora. Cei care nu văd cu ochi buni un guvern ne-soroișt, să spunem așa, în România sau o majoritate ne-soroșistă și care nu e anti-americană în România, ei au de câștigat, atâta vreme cât stă Ilie Bolojan acolo, și de pierdut toți ceilalți.
Eu cred că electoral AUR a câștigat un maxim. Nu cred că mai câștigă prea mult de acum încolo, pentru că, repet, așteptările unor oameni ca mine, care n-am votat și n o să votez aur, dar e important cum privim partidele din scenă. Așteptările unui om ca mine și multora care vor ieșirea asta din criză fără să fie neapărat partizani PNL, PSD sau altceva, este ca la forța pe care o au să joace un rol să ieșim din criza asta. Ori, pentru mine, criza se termină în momentul în care avem un guvern legitim, pe de o parte, și care nu este făcut de Ilie Bolojan sau de Siegifrid Mureșan, oameni care au arătat ce pot sau ne putem imagina ce ar face în cazul domnului Mureșan.
Realitatea PLUS: Ați afirmat că, dacă propunerea pentru funcția de prim-ministru va fi Siegfried Mureșan, s-ar suspendarea parteneriatului cu Statele Unite ale Americii. Vă rog să argumentați această afirmație.
Crin Antonescu: La figurat. Vă rog să vă imaginați totuși: atunci când domnul Siegfried Mureșan, vicepreședinte în Parlamentul European sau un grup PP, unde este, făcea aceste declarații, nu știu, fierbea lumea dacă administrația americană, Donald Trump, Rubio, Vance erau atenți la ce declarații a făcut Mureșan. Dar în momentul în care devine prim-ministru într-o țară, totuși important, parteneriatul cu Statele Unite, toate aceste lucruri vor fi evidente și nu cred că vor fi spre, ca să spun așa, spre înflorirea acestui parteneriat.
Realitatea PLUS: Indiferent de soluția pe care ar alege, Siegfried Mureșan sau domnul Sorin Grindeanu, n-am avea majoritate în Parlament. Cum am rezolva guvernarea cu această lipsă profundă a unei susțineri în Parlament? Adică ar fi volatilă decizia guvernului în orice direcție.
Crin Antonescu: Este foarte adevărat. Putem să facem și alegeri anticipate, dar ar trebui să ne asumăm riscul. Nu vorbesc aici de partid, vorbesc ca țară. Încă două, trei luni de instabilitate și de imagine instabilă, dacă am avea o speranță rezonabilă că ceva se clarifică esențial prin rezultatul acelor alegeri. Că dacă îmi câștigă 10 puncte în plus AUR, ceea ce este perfect posibil, ba chiar probabil, mai scade două-trei puncte PSD-ul, mai crește două- trei puncte PNL-ul sau invers, sau USR-ul, lucrurile nu se schimbă. Nu se schimbă fundamental. Dacă, nu știu, nu face AUR 50% sau dacă nu face PNL-ul sau PNL plus USR 50%. Deci ar trebui să avem această variantă sau, v-am spus, din punctul meu de vedere, poate că ar fi bine sau ar fi o ieșire din criză ca AUR să decidă să stea la masă ori cu Grindeanu, ori cu Siegfried Mureșean – cum credea că e mai bine pentru România – și să găsească o formulă prin care, apărându-și și interesele ca partid – simplul fapt că stă la masă și contribuie la ieșirea din criză, cred că e un avantaj – să decidă într o parte sau alta și să avem totuși o majoritate stabilă pentru măcar un an sau doi cât mai sunt până la alegeri.
“Mă tem că unele state au interesul să bage țara în criză”
Realitatea PLUS: Dacă avem această lipsă de previziune în fața pieselor financiare prin prelungirea crizei politice încă două trei luni, așa cum menționați și dumneavoastră, vedeți riscul ca România să ajungă la junk sau chiar să în incapacitate de plată?
Crin Antonescu: Doamna Rusu, n-am fost niciodată conspiraționist, dar acum încep să nu văd doar doar riscul. Încep să mă tem că nu cumva cineva, unii mai mari, să aibă chiar interesul ca asta să se întâmple. Sper că nu e așa, e doar o spaimă care crește de la o zi la alta și sper să nu se întâmple asta, dar acest risc există.
Realitatea PLUS: La cine vă referiți când spuneți cineva, unii mai mari ar avea acest interes?
Crin Antonescu: Unii mai mari care pot fi state, care pot fi corporații, care pot fi actori mari în piețele economice și în piețele politice și, din această cauză, de exemplu, eu am văzut cu ochi foarte buni sau văd cu ochi foarte buni, dacă nu confund, sper că nu, că Grindeanu, de exemplu, Sorin Grindeanu, când a vorbit despre eventuala formulă a unui guvern PSD, a vorbit despre prezența în continuitate a lui Alexandru Nazare la Finanțe, deși desigur, nu e pesdist, dimpotrivă. Pentru că un om care are deja relația cu piețele, cu creditorii, cu partenerii, care are deja o credibilitate câștigată cât să fie funcțional măcar, este un punct bun, dar riscul, repet, există.

